Wpis

wtorek, 19 marca 2013

Nowy papiez jest starym przyjacielem spolecznosci zydowskiej. By Mordechai Levin

Written by sowa (») today in category Church - religion
basel/morze-czerwone-klekot.jpg

JTA March 18, 2013   Rabin Mordechaj Levin ze synagogi Bet El w Omaha, stanie Nebraska  przed wyemigrowaniem z Argentyny do Stanów Zjednoczonych kilkakrotnie był  zaproszony przez kard. Jorge Bergoglio, obecnego papieża Franciszka do katedry rzymskokatolickiej w Buenos Aires, by jako jeden spośród 25 przedstawicieli różnych wyznań, zasiadać na mszy św. w pobliżu ołtarza. Jako rabin zainteresowany dialogiem żydowsko-chrześcijańskim wspomina, że słuchał z wielkim zainteresowaniem kazań kardynała, który wypowiadał się przeciwko niesprawiedliwości,  korupcji, nierówności społecznej, handlowi ludźmi i za budową lepszego społeczeństwa.  


Levin przyznaje, że Argentyńczycy posiadają różne zdanie na temat nowego papieża w odniesieniu do niektórych kwestii, lecz stwierdza zarazem, iż wszyscy są zgodni co do tego, że podczas urzędowania jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Argentyny oraz arcybiskup Buenos Aires kard. Bergoglio zawsze promował dialog międzywyznaniowy, lubił utrzymywać dobre stosunki ze społecznością żydowską i był gościem wielu synagog w Argentynie a także różnych organizacji żydowskich.  

Rabin Levin wspomina treść wpisu do księgi honorowej żydowskiej organizacji AMIA dokonany w 2010 r. ręką kard. Bergoglio, w którym obecny papież nawiązując do obietnicy danej Abrahamowi po zaoszczędzeniu Izaaka (Genesis 22: 17) podzielił się refleksją: "...jak piasek nad brzegiem morza będzie twoje potomstwo, dziękuję Panu, że w tym dniu mam prawo do uczestniczenia w drodze naszych starszych braci".  

                                                                                       QR code for this recording:

Od kilku lat  B'nai B'rith i archidiecezja rzymskokatolicka Buenos Aires organizują wspólne obchody rocznicy tzw. kryształowej nocy, spalenia w Niemczech 1938 r. synagog. Obchody te miały miejsce w różnych kościołach katolickich, w tym dwa razy w archikatedrze, ostatni raz w 2012 r.  

Podczas uroczystości prowadzonych przez rabina Leona Klenickiego z Ligi Antydefamacyjnej kard. Bergoglio, obecyn papież zauważył, iż podczas II wojny św. wielu ludzi nie dostrzegało, co dzieje się z żydami. Nie tylko ludzie ignorowali istnienie obozów zagłady ale i państwa, które miały środki, aby udzielić żydom pomocy.  Jako przykład podał państwa, które posiadały możliwość zbombardowania obozów, lecz nie odważyły się tego zrobić. Kard. Bergoglio miał powiedzieć przy tym:  "Przepraszam za ten grzech zlekceważenia naszego własnego ciała, które jest z naszych braci".

Referując wypowiedź obecnego papieża Franciszka, przytoczoną przez rabina Mordechaja Levina, o grzechu zaniechania popełnionym rzekomo przez aliantów, którzy mogli zbombardować obozy koncentracyjne, winniśmy w tym miejscu przypomnieć o śmierci pod bombami brytyjskimi blisko siedmiu tysięcy więźniów obozu pracy przymusowej w Hamburgu-Neugamme, którzy zginęli 3 maja 1945 r. w wyniku ataku lotniczego na stojące w pobliżu Neustadt na kotwicy statki "Cap Arcona" i "Thielbek", którymi Niemcy zamierzali ewakuować m.in. zatrudnionych w KL Neugamme Polaków. Piekło zgotowane więźniom przez aliantów przeżyło 3 maja 1945 r. zaledwie 450 osób, ciężlo rannych i poparzonych.  

Biskupi i rabini nie muszą znać szczegółów zbrodni popełnionych przez wszystkie uczestniczące w wojnach armie, nie powinni jednak przepraszać za to, że alianci nie zbombardowali KL Auschwitz, albowiem wtedy za grzech zamordowania 6 mln żydów cierpiałby dzisiaj w Piekle męki Churchill, nie zaś Hitler.  

Pisząc 20 kwietnia 1990 r. w korespondencji z Frankfurtu nad Menem dla Katolickiego Tygodnika "Ład" ikazującego się we Warszawie o wypożyczaniu z Oświęcimia i z Majdanka do budowanego w Ameryce za grube pieniądze Muzeum Holocaustu "gór  butów i oprawek od okularów" zauważyłem: "...Myślałem, że do Oświęcimia jeździ się pierwszy raz mając piętnaście lat, kiedy zaczyna się być mężczyzną: człowiek staje przed taką stertą starych okularów i nagle zaczyna się trząść, płakać.  Nie jak dziecko, lecz po raz pierwszy w życiu jak dorosły człowiek: z powodu bezsilności, rozpaczy, niemożności ogarnięcia wyobraźnią, rozumem krzywdy wyrządzonej innym, planowej, systematycznej zbrodni na milionach istnień. Teraz się dowiaduję, że do Oświęcimia, do byłego hitlerowskiego obozu można jechać z Ameryki zwyczajnie "po towar". Bo to tanio, bo z pierwszej ręki, bo się opłaci.  Matko Boża, w zażyłości z Mądrością leży Nieśmiertelność...".

Franciszek Gajowniczek überlebte das KL Auschwitz

gajowniczak lepszy.jpgPapież Franciszek powinien zostać jednak niezwłocznie zaproszony przez przewodniczącego Episkopatu Polski do odwiedzenia celi w bloku śmierci, w której św. Maksymiliana Kolbe oddał życie za bliźniego swego dobity zastrzykiem fenolu, nie pod bombami brytyjskimi.

Rabin Levin przypomina, że papież Franciszek jest szczególnie blisko zaprzyjaźniony z rabinem Abrahamem Skórką, rektorem seminarium rabinów Ameryki Łacińskiej, z którym wspólnie napisał książkę "Na niebie i ziemi" poświęconą m.in. Bogu, fundamentalimowi, aborcji, edukacji, globalizacji, holocaustowi i konfliktowi żydowsko-arabskiemu w Izraelu.  

We wstępie do tej książki, która zdaniem Levina ma teraz szansę stać się bestsellerem, Bergoglio opisał swoją przyjaźń ze Skórką, którego uważa "za brata i przyjaciela". Obaj wystąpili niedawno we wspólnej audycji katolickiego kanału telewizyjnego przy okazji przyznania rabinowi Skórce tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Buenos Aires, kard. Bergoglio wygłosił przy tym laudację.  

Swoje uwagi na temat związków przyjaźni papieża Franciszka ze społecznością żydowską rabin Mordechaj Levin kończy zapewnieniem, że znający Franciszka są przekonani, iż na nowym stanowisku pójdzie on śladami swoich poprzedników a dialog oraz przyjaźń między katolikami i żydami będą kontynuowane.    

Opracował i czytał: Stefan Kosiewski

https://shoudio.com/user/sowa/status/6397

http://sowa.quicksnake.net/Church-religion/Nowy-papiez-jest-starym-przyjacielem-spolecznosci-zydowskiej-By-Mordechai-Levin

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
reakcja
Czas publikacji:
wtorek, 19 marca 2013 01:48

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

stat4u

Opcje Bloxa